Buradasınız :   Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa
YEDİ YILDIZLI KENT
DOĞA
Geri <
Doğa

Masmavi deniziyle, bitki örtüsü çeşitliliğiyle, yaban hayatıyla, zirvenin heyecanını yaşayan dağlarıyla ve temiz havasıyla Başiskele, her insanın yaşamak isteyeceği bir kent. Trekking alanları, olta balıkçılığı ve doğa sporlarıyla hayatınızın her anının hareketli geçeceği Başiskele, kimi zaman bir köşesinden seyre dalacağınız, doğasıyla yıldız kent. Yuvacık Barajı, 500 metre uzunluğunda havzası, çevresindeki zümrüt yeşili ormanlar ile doğa ve dağ yürüyüşü severlerin vazgeçilmez mekanlarından biridir. Başiskele ilçesi, özellikle baraj bölgesi zengin su kaynaklarına sahiptir. 7 dere ve bu dere üzerindeki şelaleler doğa yürüyüşçülerinin sık sık ziyaret ettiği yerlerdir. Dereler üzerinde birçok restoran ve piknik alanı mevcuttur. Başiskele Sahili; muhteşem palmiye ağaçlarının yanı sıra yürüyüş alanları, gözlem evi, çocuk oyun alanları, kafeterya ve plajdan oluşmaktadır. Başiskele Sahili mükemmel bir İzmit Körfezi manzarasına sahiptir. 2185 m boyunca en uzun sahil yürüyüş yolu yapılmıştır. Sahil kıyısında 19.665 m2 yeşil alan çimlendirilmiş 13 bin 110 m2 renkli baskı yürüyüş ve koşu yolu yapılmıştır. İlçemizin Yaylaları -Menekşe (Menevşe) Yaylası: İsmini Menekşe tepesi ve burada bulunan menekşelerden almıştır. Az sayıda yayla evi mevcuttur. Çadır kurmak ve kamp yapmak için uygundur. -Kayaüstü Yaylası: Yuvacık Barajı nın bitiminden sonra 17 km mesafededir. İçinde yürüyüş parkurları vardır. Çadır kampı için son derece uygun bir yayladır. -İn Önü Yaylası : Bölge aslında Sakarya ili, Pamukova beldesine bağlı olmasına rağmen Başiskele Tepecik Köyü’ne yakın olması nedeni ile Pamukova ve Tepecik Köyünün ortak kullanım alanıdır. Adını içinde bulunan mağaradan (İn Önü) alan yayla çadır kampına uygundur. -Ercuva Yaylası : İn Önü Yaylası gibi Sakarya İli Pamukova Beldesi ve Tepecik Köyü ile ortak kullanılır. Ulaşımı diğer yaylalara nazaran biraz daha zordur. Çam ve Kayın ağaçlarından gelen bol oksijen vücuttaki toksit maddeleri atarak son derece sağlıklı ve dinç bir bedene katkı sağladığı bilinmektedir. -Aytepe: Diğer yaylalara oranla daha küçük bir alana sahip olmasına rağmen içinde çok sayıda yürüyüş yolu güzergahı barındırır. Bölgenin su ihtiyacını sağlayan iki kaynak buradaki mağaradan çıkar. Çadır kampı için çok uygun yerler vardır.

 

TREKKİNG GÜZERGAHLARI

 

·Aytepe - Beşkayalar – Yuvacık Barajı : Yaklaşık 12 km lik bir güzergah olan bu yürüyüş yolu Aytepe mevkiinde Soğukpınar’daki su istasyonuna inen yol ile başlar. Beşkayalar tabiat parkı içinden geçen güzergah Yuvacık Barajında son bulur. Yol üzerinde temiz su kaynakları ve bölgede birkaç mağara bulunur.

 

·Aytepe – Bıçkıdere – Soğukdere – Aytepe: Zorlamayan 12 km uzunluğunda  uzunluğunda rahat bir parkurdur. Kış hariç tüm mevsimlerde yürüyüş yapılabilir. Güzergah su kaynakları açısından zengindir.

 

·Camidüzü – Yuvacık Barajı: 9 km’lik rahat bir parkur olan güzergah boyunca dinlenme ve çeşitli spor aletleri vardır. Güzergahın 5 km’lik bölümü baraj kenarı boyunca uzanır.

 

·Aytepe – Değirmendüzü – Yuvacık Barajı : Ağırlıklı olarak inişlerden oluşan 8 km’lik bir yürüyüş güzergahıdır.

 

·Değirmendüzü – Aytepe – Değirmendüzü : Servetiye Cami Mahallesi’ne bağlı Değirmendüzü'nden başlayan 10 km boyunca Kirazdere Vadisi yönünde ilerleyen, Beşkayalar Tabiat Parkını cepheden gören toprak yollar ile devam eden parkur Soğuksu’ya iner. Soğuksu’dan devam eden toprak yolla Aytepe’ye çıkılır ve tekrar Değirmendüzü’ne inilerek parkur tamamlanır.

 

·Camidüzü – Hamzadağı: Bütün bölgeyi, İzmit Körfezini ve Sapanca Gölünü yüksek bir noktadan görebileceğiniz 9 km uzunluğundaki en güzel parkurlardan biridir. Parkur hafifçe yükselerek muhteşem manzaraları önünüze seren yaklaşık 650 m yükseklikteki Hamzadağı’na varır.

 

·Kayaüstü Yaylası Parkuru: 1085 m yüksekliğindeki Kayaüstü Yaylası’ndan kuşbakışı vadiyi seyredebileceğiniz muhteşem manzaralı 7 km uzunluğunda bir parkurdur.

 

·Aksığın – Kazandere Parkuru: Aksığın Mahallesi ile Kazandere  arasındaki beton köprüden başlayan 4 km lik kısa ama zor bir parkurdur. Güzergahtaki şelalelere girmeden kayaları tırmanmadan yürüyüşü sürdürmek mümkün değildir.

 

·Kungul Dağı Parkuru: 1259 m yüksekliğine ulaşan Samanlı Dağları üzerindeki Kungul Dağı’ndan vadiye inen 11 km uzunluğunda bir parkurdur. Kış aylarında zor olsa da her mevsim yürüyüş yapılabilir.

 

·Aytepe – Menekşe Yaylası: Aytepe mevkii 13 km lik bu parkurun başlangıç noktasıdır.

 

·Sıcakdere – Yuvacık Barajı: 10 km lik uzunluğunda zor parkurlardan biridir ve ıslanmadan geçmek mümkün değildir.  Kanyon boyunca şelale ve gizli göllerle karşılaşılır.

 

·Soğukdere – Yuvacık Barajı: Sağlıklı ve deneyimli yürüyüşçülerin yapmasını tavsiye ettiğimiz 11 km uzunluğunda bir yürüyüş ve tırmanma parkurudur.

 

·Soğuksu – Bahçecik: 5 km uzunluğundaki bu güzergah herkesin yapabileceği kolaylıkta bir parkurdur.

 

·Simon Sırtı Parkuru: Parkur 8 km uzunluğundadır ve yürüyüş boyunca İzmit Körfezinin muhteşem manzarasını seyrederek yürümek mümkündür.

 

·Aytepe – İn Önü Yaylası: Herkesin yürüyebileceği kolay ama 16 km’lik uzunluğuyla en uzun parkurlardan biridir. Kış hariç her mevsimde yürünebilecek bir parkurdur.

 

·Kazandere – İn Önü Yaylası: 14-19 km uzunluğunda rahat bir parkurdur.

 

·Karapınar – İn Önü Yaylası: Toprak araç yoluna sahip 18 km uzunluğunda bir parkurdur.

 

·Tepecik – İn Önü Yaylası: Uzun gürgen ağaçlarının içinden gerçekleştirilen 12 km uzunluğunda bir parkurdur.

 

·Tepecik – Kazandere: Bölgenin en uzun 22 km’lik yürüyüş parkurudur.

 

·Bahçecik – Yuvacık Barajı: Yuvacık Barajı’nı besleyen dere üzerindeki tarihi kemer köprü üzerinden başlayan 10 km uzunluğundaki, Beşkayalar Tabiat Parkının en güzel seyredildiği parkurdur.


Başiskele Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü -  Yazılım K7